Formalizowanie spadku. Zmarła kobieta, która nie miała ani męża, ani potomstwa, ani rodzeństwa, a rodzice zmarli wcześniej. Utrzymywała kontakt jedynie z dwoma kuzynkami. Do kancelarii ze sprawą spadkową zgłosiły się kuzynki, które nie znały całej rodziny, w szczególności od strony ojca zmarłej. W związku z tym, nie było znane pełne grono spadkobierców. Taka sprawa nie może być przeprowadzona u notariusza, u którego muszą być obecni wszyscy spadkobiercy. Sprawę należało skierować do sądu spadku.
W imieniu Klientek został złożony wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Do wniosku załączony został akt zgonu zmarłej oraz akty stanu cywilnego potwierdzające relacje rodzinną kuzynek. W związku z tym, że nie było znane pełne grono spadkobierców, sąd w ramach swoich możliwości przeprowadził poszukiwanie ewentualnych uczestników postępowania. Do sprawy nie zgłosił się nikt nowy. W tym stanie rzeczy sąd musiał wydać postanowienie kończące zgodnie z wnioskiem wystosowanym przez kancelarię.
Sąd wydał postanowienie stwierdzające nabycie spadku wyłącznie przez kuzynki zmarłej. Niniejszy kazus pokazuje, że można przeprowadzić formalności spadkowe mimo braku znajomości pełnego grona spadkobierców. Sąd posiada narzędzia, aby znaleźć pozostałych uczestników postępowania. Właściwe pokierowanie sprawą, może przyczynić się do szybkiego jej zakończenia.
Rodzice za życia przekazali swoje mieszkanie córce w drodze darowizny. W chwili śmierci nie mieli już żadnego istotnego majątku. W tej sytuacji poszkodowany był syn, który nic nie odziedziczył po rodzicach. Zwrócił się do siostry o zapłatę zachowku. Ta jednak omówiła zapłaty, podając że darowizna była przekazane wiele lat temu. Z problemem do kancelarii zwrócił się poszkodowany syn, prosząc o przeprowadzenie sprawy i wywalczenie sprawiedliwego orzeczenia.
W imieniu Klienta został złożony pozew do sądu o zapłatę zachowku. Do pozwu załączono właściwe akty stanu cywilnego, dane aktu notarialnego potwierdzający fakt darowizny oraz prywatna wycena przekazanego mieszkania. Została wyłożona argumentacja potwierdzająca brak odziedziczenia majątku przez Klienta i wyliczenie kwoty zachowku.
Sąd wydał wyrok zasądzający zachowek zgodnie z wyceną biegłego. Mając na uwadze wniosek pozwanej, spłata została rozłożona w czasie. Powyższy kazus pokazuje, że niektóre problemy spadkowe muszą być rozstrzygnięte przed sądem.
Jedna strona małżeństwa zgłosiła się do kancelarii z prośbą o sprawne przeprowadzenie sprawy rozwodowej. Małżonkowie mimo, iż zamieszkiwali w jednym mieszkaniu z dziećmi, od lat nie prowadzą wspólnego gospodarstwa, w tym sensie, że nawet nie jedzą razem posiłków. Druga strona, mimo iż zaskoczona sprawą, również wyraziła zgodę na rozwód. Stronom zależało na szybkim i bezbolesnym przeprowadzeniu postępowania.
W imieniu Klienta został złożony pozew do sądu o rozwód. Do pozwu załączono właściwe akty stanu cywilnego. Została wyłożona argumentacja potwierdzająca przesłanki rozwodu.
Sprawa zakończyła się rozwodem bez orzekania o winie. Sąd przeprowadził tylko jedną rozprawę i zakończył postępowanie. W szczególnych okolicznościach, przy dobrym doborze argumentów jest możliwe sprawne przeprowadzenie postępowania.
Strony w trakcie związku małżeńskiego nabyły dwie nieruchomości sąsiadujące. Na jednej wybudowały dom mieszkalny. Po rozwodzie przyszedł temat podziału wspólnego majątku. Wniosek złożył do sądu były mąż. Zażądał on przekazania na jego rzecz dwóch nieruchomości z obowiązkiem spłaty byłej żony. Z prośbą o pomoc zgłosiła się była żona. W związku z tym, że zamieszkiwała w przedmiotowym domu z dziećmi, jej pomysł na podział polegał na tym, żeby nieruchomości przypadły na jej rzecz. A w związku z tym, że przekazała dużo środków z majątku osobistego na wspólny dom, obowiązek spłaty na rzecz byłego małżonka miał być znikomy.
W imieniu Klientki została złożona odpowiedź na wniosek o podział majątku. Do wniosku została załączona profesjonalna wycena dwóch nieruchomości. We wniosku została wyłożona argumentacja oraz zostały dołączone dowody potwierdzające przekazanie majątku osobistego byłej żony na majątek wspólny. Sąd przeprowadził dowód z opinii biegłego rzeczoznawcy, który przygotował stosowną wycenę. Na tej podstawie sąd wyliczono kwoty do spłaty.
Sąd wydał postanowienie o podziale majątku. Sąd przyznał, że uczestniczka przekazała swój majątek osobisty na wybudowanie domu. W związku z tym, że z uczestniczką zamieszkiwały dzieci oraz w związku z tym, że miała ona możliwość spłaty byłego męża, sąd jej przyznał prawo do dwóch nieruchomości. Niestety w większości przypadków sprawiedliwego podziału majątku trzeba szukać w sądzie.
W sprawie rozwodowej sąd ustalił miejsce pobytu dzieci przy matce, a strony nie wnioskowały o uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi. Na początku rodzice dogadywali się w tym zakresie. Jednakże z czasem matka stwarzała coraz większe problemy, aby zgodnie z ustnymi ustaleniami przekazać dzieci ojcu. W tym stanie rzeczy ojciec stawił się w kancelarii z prośbą o zawnioskowanie do sądu o formalne uregulowanie kontaktów z dziećmi. Zależało mu na konkretnych dniach tygodnia oraz o gwarancji kontaktów z dziećmi w czasie świąt i wakacji.
W imieniu Klienta został skierowany do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów z dziećmi. Do wniosku została załączona stosowana argumentacja potwierdzająca racjonalność propozycji terminów stałych kontaktów ojca z dziećmi.
Sąd wydał orzeczenie zgodnie z wolą ojca dzieci. Niekiedy konieczna jest interwencja sądu, aby rozsądnie, mając na uwadze dobro dzieci, uregulować kontakty rodzica z potomstwem.
W wyroku rozwodowym sąd orzekł od ojca 500 zł alimentów na dziecko. Po pięciu latach od wyroku uzasadnione potrzeby dziecka wzrosły. W związku z tym, matka stawiła się do kancelarii z prośbą o przeprowadzenie sprawy podwyższenia alimentów.
W imieniu Klientki został skierowany do sądu pozew o podwyższenie alimentów. Oprócz odpisu wcześniejszego wyroku zasądzającego alimenty, do pozwu załączona została szczegółowa argumentacja wraz z dowodami potwierdzającymi bieżące wydatki dziecka.
Sąd wydał wyrok zgodnie z żądaniem pozwu. Alimenty zostały zwiększone mimo oporu ze strony ojca. Alimenty zostały zwiększone mimo argumentacji ojca, że uzyskiwane zarobki są niewystarczające na pokrycie podwyższonych alimentów.
Sprawa dotyczy sprzedaży wspólnej nieruchomości. Tylko jeden współwłaściciel zamieszkiwał w przedmiotowym domu. Łącznie było dziewięciu współwłaścicieli, przy czym tylko trójka była ujawniona w księdze wieczystej. Do księgi wieczystej był wpisany jeszcze dziadek współwłaścicieli, po którym postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone. Wszyscy współwłaściciele mieli wolę sprzedaży nieruchomości. W związku z tym, że sprawa po zmarłym dziadku nie została jeszcze przeprowadzona, sprzedaż nie była jeszcze możliwa.
W pierwszej kolejności Klienci sformalizowali temat dziedziczenia po zmarłym dziadku. Następnie konieczne było zmodyfikowanie księgi wieczystej. Dopiero tak przygotowana nieruchomość mogła zostać sprzedana.
Kancelaria pomogła przy porządkowaniu księgi wieczystej, co pozwoliło przygotować nieruchomość do sprzedaż. Klienci otrzymali również wsparcie w procesie sprzedaży.
Sprawa dotyczy klienta, który prowadził pojazd następnego dnia po spożyciu alkoholu. Został zatrzymany przez Policję w ramach rutynowej kontroli. Czuł się normalnie i nie zdawał on sobie sprawy, że ilość alkoholu którą miał jeszcze w organizmie, kwalifikuje się na przestępstwo. To wiąże się z odebranie prawa jazdy na minimum 3 lata oraz wpis do rejestru karnego. Mężczyzna jest wojskowym, który ma zawód kierowcy, dlatego taki wyrok mógłby całkowicie zrujnować jego życie zawodowe, a dalej osobiste. Zwrócił się o pomoc do kancelarii.
Prokuratura zasadniczo nie zgadza się na warunkowe umorzenie, dlatego wniosek o warunkowe umorzenie został skierowany bezpośrednio do sądu. Oczywiście warunkowe umorzenie postępowania to bardzo wyjątkowe rozstrzygnięcie, dlatego wymaga wyważonej i mądrej argumentacji. Niewątpliwie okoliczności sprawy nie mogą być drastyczne, a prawo jazdy musi być oskarżonemu bardzo potrzebne w codziennej egzystencji.
Praktyka kancelarii potwierdza, że w szczególnych okolicznościach jest możliwe zakończenie sprawy poprzez warunkowe umorzenie postępowania. Takie orzeczenie może wiązać się z odebraniem prawa jazdy na okres krótszy niż 3 lat.
Kancelaria Adwokacka Dominik Filip
Nasze oddziały:
Copyright © 2024 Realizacja Webranding.pl