Zachowek Gdynia, Gdańsk

Potrzebujesz pomocy dobrego adwokata?

Kancelaria adwokacka Dominika Filipa świadczy usługi w zakresie spraw dotyczących zachowku.

Bardzo często pojawia się sytuacja, w której klienci nie wiedzą, czy należy im się jakaś część spadku po zmarłym członku rodziny, gdy zostali oni pominięci w testamencie. Takie przypadki reguluje instytucja zachowku. Jest to gwarancja, że najbliższa rodzina zmarłego nie pozostanie pominięta przy rozdzielaniu majątku zmarłego nawet, gdy osób tych nie będzie w testamencie. Dotyczy to zstępnych, rodziców oraz małżonka.

Kontaktujcie się z kancelarią adwokacką Dominika Filipa, jeśli potrzebujecie pomocy prawnej w sprawie zachowku. Możecie również skorzystać z porady, świadczonej drogą online. Wystarczy, że opiszecie problem, a w odpowiedzi przyślemy informację, czy możemy zająć się danym problemem oraz ile będzie to kosztować. Możecie też oczywiście odwiedzić kancelarię adwokacką, która znajduje się w Sopocie. Służymy również pomocą wszystkim z Gdyni, Gdańska i innych miejsc z okolic Trójmiasta.

Zachęcamy ponadto do odwiedzania naszych blogów tematycznych. Tam również możecie dowiedzieć się wielu informacji na temat zachowku. Wytłumaczone zostało tam dokładnie samo pojęcie oraz podstawowe zasady, które go dotyczą. Da to każdemu wiedzę na temat zachowku, która z pewnością może dobrze przysłużyć się podczas analizy sprawy w naszej kancelarii adwokackiej.

Zachowek Gdynia, Gdańsk – czym jest ta instytucja?

Zachowek, określany również jako legityma to występująca w prawie spadkowym instytucja, której podstawowym celem jest ochrona interesów najbliższych krewnych zmarłego. Jeśli należysz do kręgu osób uprawnionych do otrzymania legitymy, złożenie pozwu o zachowek w Gdyni lub Gdańsku pozwoli Ci skorzystać z należnego udziału w spadku, nawet jeśli spadkodawca nie uwzględnił Twojej osoby w testamencie.

Pozew o zachowek Gdynia, Gdańsk – kto może go złożyć?

Zgodnie z przepisami prawa spadkowego, prawo do zachowku przysługuje osobom, które z mocy ustawy uprawnione są do dziedziczenia ze względu na przynależność do kręgu najbliższej rodziny zmarłego. Mogą one wnioskować o zachowek w sytuacji, gdy spadkodawca (testator) całkowicie pominął je w testamencie, uszczuplił należny im udział przez dokonanie zapisów windykacyjnych, lub gdy przeznaczona im część nie pokrywa w całości wysokości należnego zachowku.

Poprzez członków najbliższej rodziny spadkodawcy, którym należy się prawo do legitymy, należy rozumieć:

  • zstępnych: dzieci, wnuki, prawnuki itd.
  • współmałżonka zmarłego,
  • rodziców testatora.

Natomiast pozwu o zachowek w Gdańsku, podobnie jak w żadnym innym mieście, złożyć nie mogą osoby, które zostały pozbawione prawa do niego na skutek wydziedziczenia. Prawo do otrzymania legitymy nie dotyczy również rodzeństwa zmarłego ani jego dziadków. W sytuacji, gdy spadkodawca pozostawił po sobie dzieci lub wnuki, również jego rodzicom nie przysługuje prawo do zachowku.

Zachowek Gdynia, Gdańsk, Sopot 

W pierwszej kolejności pozew o zachowek należy kierować do uprawnionych do dziedziczenia spadkobierców. Jeśli dochodzenie należnych udziałów od sukcesora z różnych przyczyn okaże się niemożliwe, wówczas można wnioskować o zapłatę zachowku przez osobę, na której rzecz spadkodawca ustanowił zapis windykacyjny. W ostateczności zachowku można dochodzić także od osoby, która otrzymała donację do spadku, jednak do wartości nie wyższej niż wartość wzbogacenia na skutek darowizny.

Pozew o zachowek Gdańsk – skorzystaj ze wsparcia prawnika

Prawo do wnioskowania o zachowek ulega przedawnieniu po upływie 5 lat od ogłoszenia testamentu. Sądem właściwym do rozstrzygania spraw o legitymę jest sąd właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeśli chcesz złożyć pozew o zachowek w Sopocie lub innym mieście na terenie Trójmiasta, kancelaria adwokacka Dominika Filipa oferuje swoje wsparcie merytoryczne oraz doradztwo i reprezentację na wszystkich etapach postępowania sądowego.

Więcej informacji na temat spraw dotyczących zachowku można znaleźć na blogu >>

Zapraszam też do lektury wygranych kazusów >>

Zapraszam do kontaktu +48 58 551 59 95

7 + 9 =

Wybierz adwokata