Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Potrzebujesz pomocy dobrego adwokata?

Kancelaria adwokacka Dominika Filipa specjalizuje się w prowadzeniu spraw sądowych, dotyczących pozbawienia władzy rodzicielskiej. Jeśli masz problem, związany z tym tematem, to zapraszamy do kancelarii w Sopocie. Obsługujemy również klientów z Gdyni, Gdańska i okolic. Zasięgnij profesjonalnej porady oraz pomocy prawnej we wszelkich sprawach, związanych z pozbawieniem władzy rodzicielskiej.

Wszelkie sprawy rodzinne, które kończą się w sądzie, są bardzo trudne i wyczerpujące emocjonalnie dla rodziców, jak i dla samego dziecka. Szczególnie drażliwym tematem jest pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców. Nasz system prawny jasno przewiduje przesłanki, które mogą być wystarczające do tego, aby wnioskować o to.

Przyczyną odebrania części lub całości praw wobec dziecka może być np. uchylanie się od płacenia alimentów, nadużywanie alkoholu, brak możliwości wykonywania władzy rodzicielskiej ze względu na przebywanie w zakładzie karnym, czy też bezprawne zatrzymanie dziecka u siebie przez któregoś z rodziców. W każdej takiej sprawie, niezależnie od jej konkretnych okoliczności, zawsze najważniejsze powinno być dobro dziecka. Z tego powodu ważne jest, aby tematem pozbawienia władzy rodzicielskiej zajął się doświadczony, posiadający odpowiednią wiedzę prawnik. Jeśli poszukujecie właśnie kogoś takiego, świadczącego usługi w okolicach Gdyni, Gdańska i Sopotu, to zapraszamy do kancelarii adwokackiej Dominika Filipa.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej Gdańsk, Sopot – kto może złożyć wniosek?

Zgodnie z art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, postępowanie dotyczące pozbawienia władzy rodzicielskiej wszczynane jest na wniosek, w sytuacji, gdy wystąpią wymienione wyżej przesłanki do jej zakwestionowania. Możliwość złożenia wniosku przysługuje każdej osobie, która posiada w tym istotny interes prawny, dlatego wnioskodawcą, zgodnie z prawem, może zostać:

  • członek rodziny dziecka, np. jeden z rodziców,
  • prokurator lub sąd wszczynający postępowanie z urzędu,
  • placówka wychowawcza, np. szkoła, do której uczęszcza dziecko.

Rozwód, a ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej – Gdańsk

W trakcie długoletniej praktyki kancelarii adwokackiej Dominika Filipa, postępowania o pozbawienie władzy rodzicielskiej w Sopocie często rozpatrywane były w ramach sprawy rozwodowej. W takiej sytuacji sąd może zdecydować się na powierzenie praw do opieki nam małoletnim jednemu z rodziców, kosztem ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego. Innym rozwiązaniem jest przekazanie władzy obojgu rodzicom pod warunkiem przestawienia przez ich stosowanego porozumienia, określającego sposób wykonywania władzy rodzicielskiej.

W sytuacji, gdy obojgu rodzicom zależy na utrzymaniu praw do opieki nad dzieckiem, niezmiernie istotne jest wypracowanie wspólnego porozumienia. Nasza kancelaria od lat świadczy profesjonalną pomoc Klientom poszukującym wsparcia w zakresie prawa rodzinnego w Gdańska, Sopocie oraz okolicy.

Prawo rodzinne Gdańsk – czy da się odzyskać odebraną władzę rodzicielską?

Zgodnie z art. 111 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może przywrócić odebrane prawa rodzicielskie, pod warunkiem ustania przyczyny, dla której prawo do opieki nad małoletnim zostało ograniczone. Również w takich sytuacjach jesteśmy do usług naszych Klientów, zapewniając doradztwo oraz wsparcie w staraniach o odzyskanie utraconych przez nich wcześniejszą decyzją sądu praw rodzicielskich.

Prawo rodzinne Sopot – cenne wsparcie prawnika

Sprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej w Sopocie, podobnie jak te prowadzone w innych częściach kraju, zwykle należą do trudnych i niezwykle emocjonalnych procesów. W takiej sytuacji pomoc doświadczanego adwokata może okazać się nieocenionym wsparciem. Kancelaria adwokacka Dominika Filipa to gwarancja kompleksowej obsługi spraw z zakresu prawa rodzinnego w Sopocie. Nasze wieloletnie doświadczenie to szansa na szybkie postępowanie, skutkujące podjęciem decyzji najkorzystniejszej z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka.

Więcej informacji na temat pozbawiania władzy rodzicielskiej można znaleźć na blogu >>

Zapraszam też do lektury wygranych kazusów >>

Zapraszam do kontaktu +48 58 551 59 95

14 + 13 =

Wybierz adwokata