Rozwód – jak się przygotować i co musisz wiedzieć w 8 punktach
Strona główna » Blog » Rozwód – jak się przygotować i co musisz wiedzieć w 8 punktach
Rozwód krok po kroku, czyli jak się przygotować i co musisz wiedzieć. Z tego wpisu dowiesz się ogólnych informacji na temat przygotowania i procedury rozwodowej w 2024 roku. Prawo rodzinne to moja ścisła specjalizacja i skutecznie poprowadzę Cię przez te zagadnienia. Prowadzę sprawy przed sądem w Warszawie oraz całej Polsce.
Spis treści
1. Co to jest rozwód?
Ustawodawca promuje zasadę trwałości związku małżeńskiego zawieranego na całe życie. Oczywiście jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zakończenie małżeństwa jest możliwe jeszcze za życia małżonków. Na tym właśnie polega rozwód. Zgodnie z art. 56 § 1 kro „jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”. Nie wystarczy więc wola dwóch stron, o rozwodzie musi zadecydować sędzia. Dobry adwokat w Warszawie skutecznie przeprowadzi przez ten proces.Przesłanki Rozwodu |
1. zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, co oznacza przerwanie więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej między małżonkami. Przyjmuje się, że rozpad jest trwały jeżeli występuje dłużej niż 6 miesięcy. |
2. negatywną przesłanką jest dobro dzieci. Sąd nie wyda rozwodu, jeżeli miałoby to negatywny wpływ na małoletnie dziecko |
2. Przygotowanie do rozwodu Warszawa
Przygotowanie emocjonalneRozwód to zazwyczaj trudne i emocjonalnie wyczerpujące doświadczenie, które może wywoływać stres, smutek, czy lęk. Dlatego ważne jest, aby dać sobie czas na przemyślenie i przepracowanie tych uczuć. Warto również zastanowić się nad wsparciem poprzez odpowiednią lekturę lub rozmowę ze specjalistą. Może to ułatwić ten trudny czas i wyeliminować stres.Przygotowanie finansowePodobnie przygotowanie finansowe to nieodłączny element planowania rozwodu. Zmieniają się bowiem warunki i okoliczności życia. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoją sytuację majątkową, w tym wszelkie aktywa i zobowiązania. Sporządzenie szczegółowego budżetu oraz zrozumienie swoich praw i obowiązków finansowych pomoże lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany.Przygotowanie prawneWarto skonsultować się z doświadczonym adwokatem, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Adwokat Warszawa i Gdańsk przedstawi perspektywy procesowe, wyjaśni jakie są prawa i obowiązki, w szczególności odnośnie alimentów, władzy rodzicielskiej, czy podziału majątku. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zaplanować swoją przyszłość po rozwodzie i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.Szukasz pomocy adwokata?
Skontaktuj się ze mną
3. Jakie są rodzaje rozwodu
Zgodnie z art. 57 kro orzekając rozwód sąd stwierdza także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia, jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. Podsumowując w sprawie rozwodowej sąd może wydać następujące rozstrzygnięcia:
- rozwód bez orzekania o winie,
- rozwód z winy obu małżonków,
- rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków.
Na przykład podstawę do orzeczenia winy małżonka w sposób kompletny przedstawia poniższy wyrok Sądu Najwyższego:
Za zawinione, na gruncie przepisów rozwodowych, uznaje się działania lub zaniechania małżonka będące wyrazem jego woli, które stanowią naruszenie obowiązków wynikających z przepisów prawa małżeńskiego (art. 23 k.r.o., art. 24 k.r.o., art. 27 k.r.o.) lub zasad współżycia społecznego i prowadzą do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Nie jest przy tym konieczne, dla przypisania małżonkowi winy, objęcie jego zamiarem spowodowania, poprzez określone działania lub zaniechania, rozkładu pożycia prowadzącego w ostatecznym rezultacie do rozwodu. Wystarczy możliwość przewidywania znaczenia i skutków takiego działania lub zaniechania. Możliwość przypisania małżonkowi winy w rozkładzie pożycia jest wyłączona w razie jego niepoczytalności, a także w wypadku przemijających nawet zakłóceń psychicznych, jeżeli w tych stanach dopuścił się on działania lub zaniechania, które doprowadziło do powstania zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Wyrok Sądu Najwyższego IV CK 406/02
4. Najczęstsze przyczyny rozwodu
Wśród najczęstszych przyczyn rozwodu wymienia się:
1) różnice w celach życiowych,
2) inne poglądy na świat,
3) różnica charakteru,
4) brak komunikacji,
5) niewierność,
6) różnice ekonomiczne,
7) przemoc psychologiczna lub fizyczna.
Każda z tych przyczyn może prowadzić do narastających konfliktów i utraty zaufania między małżonkami, a ostatecznie do przerwania więzi małżeńskich. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny, dlatego należy dobrze przygotować argumentację w pozwie. We wszystkim może pomóc adwokat.
5. Rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem winy
Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy jednego małżonka jest dużo bardziej złożonym postępowaniem, niż w przypadku żądania rozwodu bez orzekania o winie. Wymaga ono wnikliwego postępowania dowodowego, co znacząco wydłuża sprawę. Czy mimo to warto domagać się takiego rozstrzygnięcia przed sądem? Często zdradzony małżonek domaga się takiego rozstrzygnięcia tylko dla samej zasady. W istocie jednak orzeczenie wyłącznej winy jednego małżonka może nieść za sobą dodatkowe skutki prawne.
Zacząć należy od tego, iż w przypadku rozwodu bez orzekania o winie lub z orzeczeniem winy obu małżonków, małżonek który znajduje się w niedostatku może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania /alimentów/. Warunkiem więc jest przesłanka pozostawania w niedostatku. W przypadku orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków, przesłanka ta została wyłączona. Zgodnie z art. 60 § 2 kro „Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku”.
6. Pozew o rozwód, adwokat Warszawa
Pozew to kwalifikowane pismo procesowe, które inicjuje postępowanie sądowe. Najprościej rzecz ujmując jest to żądanie pewnego rozstrzygnięcia sprawy. Do najważniejszych elementów pozwu należy: oznaczenie sądu, oznaczenie stron, wnioski i żądania, uzasadnienie, dowody i podpis. Dla jakości całego postępowania istotne jest, aby pismo to było dobrze przygotowane. Ważne jest poprawne ustalenie właściwości sądu /zawsze Sąd Okręgowy/, dobre sformułowanie żądania, wymienienie wszystkich wniosków, w tym wniosków dowodowych. Oczywiście pismo to powinno posiadać logiczne i spójne uzasadnienie.
Te zagadnienie warto poznać w bardziej szczegółowym wpisie >>
Opisana tam jest właściwość sądu, opłata od pozwu oraz zamieszczony jest wzór pozwu.
7. Opieka nad dzieckiem i alimenty
Jednym z najważniejszych aspektów rozwodowych jest ustalenie władzy rodzicielskiej i miejsca pobytu dzieci. Kolejno w zależności u którego z rodziców będzie dziecko, ustalenie wysokości alimentów. Władza może być przyznana obojgu rodzicom, może też być ograniczona lub pozbawiona. Wysokość alimentów ustalana jest przez sąd na podstawie dwóch podstawowych czynników, takich jak uzasadnione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego do alimentów rodzica.
Usprawiedliwione koszty na dziecko to wydatki bieżące, średniookresowe i długookresowe. Poniższa tabela przedstawia przykłady
Rodzaj | Przykład |
bieżące | wyżywienie, opłaty mieszkaniowe, w tym media, środki czystości, edukacja i kultura, sport i zajęcia dodatkowe |
średniookresowe | odzież, zabawki, wakacje, okulary, proteza |
długookresowe | sprzęt sportowy lub grający, komputer, wyposażenie pokoju |
8. Podział majątku w sprawie rozwodowej
Praktycznie każdy rozwód wiąże się z podziałem majątku. Zacząć bowiem trzeba od tego, że z chwilą rozwodu kończy się wspólność ustawowa małżeńska. Majątek wspólny powinien ulec podziałowi. Jeżeli jest między stronami zgoda podział można wykonać już w sprawie rozwodowej. Trzeba wówczas złożyć zgodny projekt podziału. W innym wypadku konieczne będzie dodatkowe postępowanie sądowe, zmierzające wyłącznie do dokonania podziału. Kwestię tą reguluje art. 58 § 3 kro: „Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu”. Jakikolwiek spór w zakresie podziału, traktowany jest jako wywołanie zwłoki.
Podział majątku, czyli aktywów i zobowiązań może być skomplikowanym procesem, który wymaga dokładnego zdefiniowania wszystkich składników majątku. Aktywa to zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, konta bankowe, inwestycje, a także przedsiębiorstwa. Długi natomiast obejmują wszelkie wspólne zobowiązania finansowe, takie jak kredyty hipoteczne, pożyczki gotówkowe czy karty kredytowe.
Tym razem zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym wpisem na temat podziału majątku po rozwodzie, gdzie opisane są wszelkie zagadnienia z tym związane >>>
Spodobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij!
Dominik Filip
Jestem adwokatem o wielokierunkowym wykształceniu, ukończyłem Wydział Zarządzania oraz Wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką zrealizowałem w Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Dzięki dodatkowemu wykształceniu psychologicznemu mogę pomagać klientom najlepiej jak to możliwe. Od zawsze planowałem zostać adwokatem, a zawód ten dziś wykonuję w szczególności z zamiłowania do obrony ludzkich interesów.